1958 började en resa i Norrköping som skulle sträcka sig över nästan sju decennier. Med en handfull medarbetare, en Volvoagentur och en tydlig idé om att sätta kunden i centrum lade Tage Rejme grunden till ett företag som skulle bli en välkänd del av vardagen för generationer av bilägare. Nu fortsätter historien under ett nytt namn – Finnvedens Bil.

Allt började i Norrköping 1958
När Tage Rejme flyttade från Ulricehamn till Norrköping 1958 tog han över Volvoagenturen för Norrköping och Finspång. Tillsammans med en handfull medarbetare grundade han Tage Rejmes Bil AB.
Redan från början fanns en tydlig tanke om hur verksamheten skulle drivas. Trovärdighet, skyldighet och ansvar var grundläggande värderingar, och ambitionen var att erbjuda en komplett bilaffär för kundens bästa.
Det handlade om mer än att sälja bilar. Det handlade om att bygga förtroende, ta ansvar och finnas kvar när kunden behövde hjälp.
En filosofi som skulle följa företaget genom årtionden av utveckling.
Från Norrköping till fler orter
Under 1960-talet växte verksamheten till Söderköping och Valdemarsvik. År 1973 tog Rejmes ytterligare ett stort steg när Linköping, Mjölby och Åtvidaberg blev en del av företaget.
Tillväxten fortsatte. År 1982 utökades verksamheten till Örebro, Lindesberg och Askersund, och 1998 tillkom Hallsberg.
Med åren blev Rejmes en allt större aktör inom både bilförsäljning och service. Nya anläggningar byggdes, verkstäder utvecklades och utbudet breddades med fler bilmärken och tjänster.
Men trots att verksamheten växte fanns en viktig del av företagets identitet kvar: närheten till kunderna och den lokala förankringen.
Ett företag som utvecklats med tiden
Bilbranschen har förändrats mycket sedan 1958. Bilarna har blivit säkrare, mer uppkopplade och alltmer elektrifierade. Samtidigt har kundernas behov och förväntningar förändrats.
Rejmes har genom åren mött utvecklingen med investeringar i nya anläggningar, modernare verkstäder, miljöarbete och nya tjänster.
Bland annat invigdes moderna bilskadecenter i Linköping och Norrköping under 2000-talet. Under senare år har stora investeringar gjorts i verkstäder, däckhotell, laddmöjligheter och förnyade bilhallar.
Bakom utvecklingen finns alla medarbetare som genom åren mött kunderna i bilhallen, verkstaden och vardagen. Det är deras kunskap och engagemang som har gjort Rejmes till vad det är idag.
2025 började ett nytt kapitel
Efter 67 år som familjeägt företag inom Rejmefamiljen fick personbilsverksamheten en ny ägare den 28 februari 2025, när Liljedahl Group tog över.
Det blev början på nästa kapitel i företagets historia. Liljedahl Group ägde sedan tidigare Finnvedens Bil, ett annat bilföretag med lång historia och stark lokal förankring.
Två verksamheter som vuxit fram på olika håll fick nu möjlighet att utvecklas tillsammans.
Två historier blir en gemensam framtid
Under 2026 tar vi nästa steg när Rejmes blir Finnvedens Bil. Ett nytt namn, men med samma människor, samma personliga service och samma vilja att göra bilägandet enkelt och tryggt. Vi tar med oss erfarenheterna, relationerna och allt det som byggts upp sedan Tage Rejme startade verksamheten i Norrköping 1958.
Tillsammans med Finnvedens Bils historia fortsätter vi att utvecklas, med fler möjligheter för våra kunder och ett gemensamt engagemang för framtiden. Två historier blir en. Och resan fortsätter.
Finnvedens Bil. För dig framåt. Hela vägen.